letní obloha

Matesovo

TÝDEN.CZ

20. 6. 2018
Rubrika: O zvířatech

Pitný režim

Autor: martina f.

20.03.2009 18:03

Kdo má doma zvíře, jistě ví, že nejhorší voda ze všech je ta domácí v mističce. Dokud jsme měli jen jedno zvíře, měli jsme normální misku s vodou, Pes se z ní občas i napil, ale většinu jsme jí vylili při výměně za čerstvou. Mnohem lepší byly a jsou kýble na terase, ze kterých nabíráme vodu na zalívání kytek. Když není vyloženě porostlá zelení, tak ho necháváme být (pardon - pít). Stejně dobrá (no, možná i lepší, to vlastně nevíme) je voda z kaluží - zase neprotestujeme, když na ní nejsou olejové skvrny. Zkrátka domácí voda se pije jen v případě krajní nutnosti.

Bohužel tenhle psí zlozvyk se přenesl i na Kočičáka. Ze začátku Kocour pil slušně z napítka (už máme dvě zvířata, potřebují něco lepšího a většího než misku - asi aby to mohli lépe ignorovat:o), ale vydrželo mu to velmi krátce. Přišel k nám koncem léta, to jsme na terasu chodili hojně, takže brzy začal okukovat 20l kýble, ze kterých pil Pes. Ty kýble jsou na terase dva, v jednom voda "ustává", z druhého se kropí. Když se z nich Pes naučil pít, tak mu bylo jedno, kolik je v něm vody, dokud byla vůbec. Klidně se málem uškrtil a utopil, protože vody bylo už na dně, a přeci jen je docela malý. Tak jsme se snažili udržovat jeden kýbl pořád alespoň z půlky plný. Když ho začal napodobovat  Kocour, museli jsme pak už aspoň jeden kýbl doplňovat úplně, protože i jen dva chybějící litry Kocoura ohrožovali na životě. Ale voda v mističce je hnusná, to se radši uškrtí:o)

Když onemocněl, a bylo mu nejhůř, přestal pít, ne jíst. Kdyby se snad náhodou stejné problémy měly opakovat, v nejhorší to poznáme na pití, proto ho v tomto směru hlídáme přeci jen víc, než bychom to dělali bez nemoci. Jenže tehdy se naučil ještě lepší místo, kde se dá pít. Na rozdíl od kaluží, ptačích pítek na zahradě (ty jsou pochopitelně zajímavá i z jiných důvodů:o) to bylo poprvé místo s čistou čerstvou vodou - umyvadlo.

Už si nepamatuju, jak to bylo, když si tam vodu vyžádal poprvé. Ale od té doby si sedne na nádržku od záchodu, nebo z druhé strany na vanu a usilovně mňouká, pokud tam voda není. Několikrát nás ale vytáhl i z postele, že chce pít, a až na místě jsme zjistili, že tam voda je, že mňoukal "preventivně" už cestou k umyvadlu.

Ta dlouho jsem čekal na vodu, až jsem z toho usnul.Jednou takhle mňoukal z koupelny, bylo to krátce po tom preventivním mňoukání. Navíc jsem byla přesvědčená, že tam vodu má, takže jsem logicky usoudila, že asi mňouká, abychom ho pustili ven. Z křesla jsem mu vysvětlovala, že teď zvenku přišel, že tam prší, jen ať zůstane doma a že ho nebudeme pořád pouštět sem a tam, tedy samé výmluvy... Po dost dlouhé době toho mňoukání nechal. Asi za hodinu jsem se zvedla a šla na záchod. Vešla jsem do koupelny, a tam našla umyvadlo bez vody, zato plné spícího kocoura.

Pochopitelně jsem ho svým záchvatem smíchu probudila, a tak na mě zase mňoukl, teď už to ale mělo i náležitou odezvu. Opatrně jsem ho zvedla, posadila na nádržku od záchoda, napustila umyvadlo, napil se a spokojeně odkráčel na nějaký lepší pelíšek dospat přetržený sen:o)

Tenhle jeho zvyk ale vyvolává údiv u nově příchozích. Jednou se u nás sešla relativně velká společnost, zrovna začalo pršet, tak Kočičák přišel domů. Jako obvykle se šel nejdřív najíst, hned potom následuje pití. Když se s ním uvítám, vždycky jdu zkontrolovat vodu v umyvadle, abych za chvíli nemusela zase vstávat. I tehdy jsem to udělala, s klidem si šla sednout. Jenže Kočičák se potřeboval se všemi seznámit, obejít tu spoustu lidí, co mu okupuje skoro všechny jeho pelíšky (kromě toho na vršku skříně a nedovoleného uvnitř skříně), a až po chvíli se šel napít.

I tam se ale dlouho rozmýšlel, takže mezitím se zvedl kamarád na záchod. Za chvíli přišel, a ptal se, co ten Kocour na té nádržce od záchodu dělá? Řekla jsem, že přeci pije vodu z umyvadla. Jenže kamarád nám moc nevěřil, protože když tam byl on, tak Kočičák rozhodně nepil, umyvadlo ho vůbec nezajímalo, naopak seděl čelem k němu a celého si ho prohlížel.:o) Kamarád prý i dost váhal, jestli může - takhle okukován, ale už musel, tak to risknul. Samozřejmě že Kocour jen nechtěl, aby ho cizí lidi okukovali při pití, tak musel počkat, až kamarád z koupelny odejde:o)Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  9

Diskuze

martina f.

Především o mém Muži, Dcerce, Psu a Kocourovi, ale určitě i o jiných věcech, které mi (ne)udělají radost.
mates
Oblíbenost autora: 9.19

O autorovi

Meteorolog(yně) sdílející domácnost s Mužem, Dcerkou, Psem a Kocourem, tyhle věci budou mít asi největší vliv na to, o čem to tu bude.

Kalendář

<<   červen 2018

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

západ slunce