letní obloha

Matesovo

TÝDEN.CZ

20. 6. 2018
Rubrika: O počasí

Kdy začíná jaro

Autor: martina f.

09.04.2009 20:57

V první třídě jsme se učili, že jarní měsíce jsou březen, duben a květen. Potom nám ale ta stejná učitelka povídala o prvním jarním dni, který měl být 21. března, což jsem považovala skoro za konec března. A tak jsem z toho byla trochu zmatená, ale pro mnohem důležitější věci (například po kterém šumáku mám líp zbarvený jazyk, atp.) jsem to odsunula na dno paměti, a přestala se tím zabývat.

Po mnoha letech jsem začala studovat meteorologii. A tehdy se mi to moje dětské mudrování znovu vybavilo právě při prvním jarním dni. Spolužák se totiž začal rozčilovat, že už na začátek jara hlásí i přesný čas. Pro astronomy je to logické, dokážou vypočítat pohyby na obloze s neuvěřitelnou přesností, ale když se to podsouvá meteorologům (stejně jako pylové zpravodajství, ale to je už jiná záležitost...), tak se není moc co divit, že se to některým nelíbí. Já se nad tím spíš bavím, rozčilují mě jiné věci. Ale připadá mi to jako zajímavá filozofická otázka.

Astronomicky letos jaro začalo 20. 3. ve 12:44. Klimatologům začalo 1. března, zcela tradičně už o půlnoci. A co my, meteorologové? Podle definice je jarní den tehdy, kdy se průměrná teplota se pohybuje mezi 5 a 15°C při teplotách víceméně stoupajících (aby se to odlišilo od podzimního dne:o). Takže letos první jarní den klimatologický, ani na rovnodennost dle meteorologů jaro nebylo.

Když se vybodneme na všechny definice, tak jaro přichází po zimě, pokud zima vůbec je. Letos rozhodně byla, sněhu mnoho, vlekaři dotace nežádali. Takže pokud neskončí zima, jaro nemůže přijít. Dřív bylo běžné, že se zima, smrt, Morana vynášela. Někde byla tato tradice znovuobnovena, a protože jsme se už na jaro těšili, s radostí jsme přijali letošní pozvání na vynášení Morany.

MoranaMorana se vynáší na Smrtnou neděli, která letos připadla na 29. března. Průvod se sešel na Palmovce, odkud jsme za zpěvu truchlivých písní, mezi nimiž obzvlášť vynikala "Osiřelo dítě" (nejen délkou, ale především nejtragičtější tragičností textu) vyrazili k potoku Rokytka. Cestou jsme občas na Moranu zařvali nenávistný pokřik a postupně jsme došli až k mostku přes potok, tam jsme Moranu postavili, znovu jí vynadali, potom zapálili, a do vody hodili. Měli jsme za to, že po nadávkách, upálení a utopení je její smrt a tím konec zimy neodkladný, ale někteří kluci to zřejmě nepovažovali za dostatečné:o)

Po chvíli jsme si všimli kluků pobíhajících s povědomými klacky... Asi jim nestačila pohana a dvojí smrt Morany, ještě ji vytáhli, a pobíhali s ní kolem nás, až se jejich otcové na ně rozčílili, a donutili je zbytky Morany hodit zpátky do vody, jenže ono jim ani to nestačilo, a tak Moranu vytáhli podruhé. Sice se s ní teď už snažili před dospělými pobíhat "nenápadně", ale ostatní to na ně zažalovali, a tak letěla Morana (resp. zbytky z ní) do vody potřetí.

My nevěděli, co si o té několikanásobné smrti Morany myslet, jestli si bude pamatovat spíš to zachránění, nebo naopak svůj neodvratný konec. Teď po víc než týdnu krásného teplého počasí je už jasné, že vytažení z vody ji nezachránilo, a že to byla právě ta "pojištěná" smrt, která přivábila jaro nejjarnější.:o)

Ještě si neodpustím slova meteorologa na závěr; už asi tak dva týdny před Smrtnou nedělí předpověď slibovala vždy od pátého dne teplo... Bohužel 5. den se posouval spolu s kalendářem, datum se měnilo, ale pořád to byl 5. den předpovědi. Počasí se chtělo chovat statisticky, ale nevycházelo mu to. Pak už nezbývá než věřit na Moranu, a její vynesení letos evidentně zabralo:o)Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  8.84

Diskuze

martina f.

Především o mém Muži, Dcerce, Psu a Kocourovi, ale určitě i o jiných věcech, které mi (ne)udělají radost.
mates
Oblíbenost autora: 9.19

O autorovi

Meteorolog(yně) sdílející domácnost s Mužem, Dcerkou, Psem a Kocourem, tyhle věci budou mít asi největší vliv na to, o čem to tu bude.

Kalendář

<<   červen 2018

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

západ slunce