letní obloha

Matesovo

TÝDEN.CZ

25. 3. 2019
Rubrika: O špatných věcech

Škůdce v meteorologii

Autor: martina f.

16.03.2010 23:03

Bránila jsem se dlouho. Opravdu jsem nechtěla tenhle blog zaplevelit nehezkými slovy, ale některým věcem se člověk přes všechny snahy prostě neubrání. Tak konečně napíšu, co si myslím o „meteoroložce“ Dagmar Honsové z Meteopressu. Kdyby neříkala nesmysly ve jménu meteorologie, byla by mi docela lhostejná. Průšvih ale je, že se k meteorologii vyjadřuje všude. Ať otevřete jakýkoli zpravodajský server, jakékoli noviny, nebo zapnete televizi, nápis hlásá: „Dagmar Honsová, meteorolog“. A to přesto, že meteorolog není.
 
Je doktorkou inženýrkou se specializací na pěstování golfových trávníků, což studovala na České zemědělské univerzitě. Neúnavně s vážnou tváří hlásá do médií nehorázné meteorologické i čistě fyzikální nesmysly, které neodborná veřejnost často spolkne i s navijákem. Dělá tak všem českým meteorologům ostudu. Škody, které tím ona osobně i firma Meteopress jako její zaměstnavatel páchá na důvěře veřejnosti v meteorologii, jsou fatální a obávám se, že i po jejím případném (a meteorology, kteří jsou hodni toho jména, velmi vítaném) zmizení z meteorologické scény bude nejspíš trvat roky, než se je podaří napravit.
 
Snažím se jejím článkům vyhýbat, nechci se rozčilovat, jenže to bych s meteorologií nesměla mít nic společného. Ani dobráky kolegy, kteří mě na její perly vždycky upozorní. Tak se ke mně dostaly i včerejší počty blesků. V článku na Novinkách si stačí přečíst již titulek: „První letošní bouřka přinesla skoro čtyři tisíce blesků“, podle Honsové. V dalším textu nesmyslný počet dokonce upřesňuje na 3798 blesků během noci na pondělí. To je na zimní bouřku opravdu hodně. Bouřka doprovázená blesky mne jako předzvěst nastávajícího jara příjemně překvapila, ale tohle číslo mě překvapilo ještě víc. Tady u nás byly vidět i slyšet dva blesky a automatický systém detekce blesků zaznamenal na celém území ČR během tohoto přechodu fronty 184 blesků. Jak tedy Honsová k tomu číslu došla? Chtělo by se říci s klasikem: "jednoduše", ale ona překvapivě ne, fakt to spočítala :o) Vzala  si jednotlivé obrázky z detekčního systému, které ukazují blesky za posledních 90 minut v ČR a širém okolí (tj. kus Německa, větší část Polska, skoro celé Slovensko, Maďarsko téměř až k Balatonu a nemalý díl Rakouska).
 
blesky 90 minut
 
U každého obrázku je vpravo nahoře počet zobrazených blesků, tedy za 1,5 hodiny na celém zobrazeném území. Ale ouha, obrázky se generují každých 10 minut, takže se jí ty blesky jaksi cimrmanovsky "prokopírovaly na celý pásek" (tedy pardon, jen 9 krát :o). Jinak by totiž došla k číslu něco málo přes 400, ovšem na celém zobrazeném území. Když má Honsová s počítáním a logikou problémy (jak ukážu ještě na dalších tragikomických příkladech), mohla se snadno jakýmkoli výpočtům vyhnout a naměřený počet blesků nad naším územím si přečíst rovnou z úhrnného obrázku za 48 hodin, který je na webu veřejně k dispozici stejně snadno jako 90ti minutové úhrny:

blesky 48 hodin

 
Podobné počty předvedla Dagmar Honsová i loni v červnu, když v Blesku uvedla tuto neuvěřitelnou dešťovou mapku:
 
405 mm srážek
 
Nad tou jsem tehdy kroutila hlavou ještě víc než u blesků a chvíli mi trvalo, než jsem zjistila, jak došla k číslu 405 litrů vody na čtverečný metr (! - jen si to zkuste představit :o)) Podobně jako k počtu 3798 blesků – prostě uvedené maximální denní úhrny srážek v jednotlivých krajích sečetla přes celou republiku. Jak se k jednotlivým číslům dostanete? Vezmete si všechny stanice z kraje, kolik srážek za oněch 24 hodin naměřily, a z nich zvolíte tu s největším číslem. Ale co udělat potom s těmi 14 čísly? Moje odpověď by zněla zcela nenovinářsky: nejlíp nic, případně vyrobit tabulku s názvem stanice a číslem, a ani ta mapka nakonec není špatný nápad - hezky barevně ukazuje, kde pršelo nejvíc, a kde skoro vůbec. Ale dejte ji Honsové a za chvíli máte v médiích 405 mm srážek za noc! To už je skoro, jako kdybyste vzali třeba dnešní maximální teploty ze čtyřech pražských meteorologických stanic (Karlov, Kbely, Libuš a Ruzyně), které se pohybovaly kolem 4°C, a vyrobili z toho senzační článek, že v Praze bylo dnes dohromady 16 stupňů.
 
Předlouhý by byl tento článek, kdybych se měla rozepisovat o Honsové předpovědích … Ale chcete-li příklad nespočetných meteorologických bludů, pak je tu třeba onen známý nesmysl z loňska, kdy byl podle Honsové červen (v ČR, podotýkám) chladnější, protože v dubnu vybouchla sopka na Aljašce. Nebo letos na začátku března už Dagmar Honsová ví, jaký bude květen. A také vtipně vysvětluje letošní dlouhou zimu – mimochodem, jestlipak někomu na horách připadala taky dlouhá? Ale o tom si už přečtěte třeba zas na blogu kolegy Radima Tolasze.
 
Opravdu by se mi líbilo, kdybych už podobný článek nemusela nikdy psát. Ale to by nejdřív musela tato záškodnice zmizet z české meteorologie. Jenže ona je mediálně nesmírně přitažlivá. Ostatní meteorologové odpovídají neochotně, nejasně, často se například zdráhají odpovědět na zcela jasnou podzimní otázku: „Budou bílé Vánoce?“. Něco totiž většinou o meteorologii vědí a jsou si dobře vědomi, že na tu otázku meteorologie neumí odpovědět s větším předstihem než týden, v zimě často ani ten týden... Dagmar Honsová jim ovšem s příjemným úsměvem odpoví vždy a na všechno. Že je to nesmysl, že to nemůže vědět? Prosím vás, a kdo to pozná? V nejhorším se pak napíše článek, že to těm meteorologům zase nevyšlo ...
 
Na závěr bych měla jednu zajímavou filantropickou nabídku pro majitele vzkvétajících českých golfových areálů: udělejte něco pro své greeny i pro svou mediální slávu, přeplaťte Meteopress a zaměstnejte specialistku Dagmar Honsovou. Uděláte tím mimo jiné velmi dobrý skutek pro českou meteorologii a svatý Medard se za vás při posledním soudu jistě mocně přimluví.


Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  9.31

Diskuze

martina f.

Především o mém Muži, Dcerce, Psu a Kocourovi, ale určitě i o jiných věcech, které mi (ne)udělají radost.
mates
Oblíbenost autora: 9.19

O autorovi

Meteorolog(yně) sdílející domácnost s Mužem, Dcerkou, Psem a Kocourem, tyhle věci budou mít asi největší vliv na to, o čem to tu bude.

Kalendář

<<   březen 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

západ slunce