letní obloha

Matesovo

TÝDEN.CZ

17. 7. 2019
Rubrika: O počasí

Vulkanický západ

Autor: martina f.

21.04.2010 14:20

Ve čtvrtek ráno jsme odjeli na prodloužený víkend v rámci bouřkového semináře. Letošní setkání bylo pochopitelně ovlivněno výbuchem sopky na Islandu. A to nejen proto, že výbuch je doprovázen bouřkovými projevy. Na družicových snímcích jsme se zájmem sledovali postup popela, a v souvislosti s tím musím přiznat, že jsem vůbec nepochopila rozsah a především dobu uzavírání letových prostorů. Ale nemusím chápat vše... Na fotkách z místa jsme obdivovali blesky - z bezpečné dálky spousta podobných jevů vypadá nádherně, třeba tornáda, nebo hurikány z družice - krása, ale ten, kdo to zažije na vlastní kůži, už tomu krása neříká.

ZTakhle jsme tam  čekali...ačali jsme se tedy chystat na páteční západ slunce, že jej budeme fotit v očekávání krásných barev. Celé odpoledne se oblačnost protrhávala, sluníčko svítilo, ptáčci štěbetali a my se těšili. Už když jsme šli na večeři, nezdálo se, že by idylka měla pokračovat. Na západě a severozápadě se stahovaly mraky, a na barevný západ to nevypadalo. Ale optimisti se nedali, vyrazili a vytáhli i pochybovače a pesimisty. Mezi nimi i mne, ale přiznávám, že mi večeře trvala trochu déle, tak jsem vyrážela o něco později.

Když jsem dorazila na místo, odkud měl být výhled na slibovaný krásný západ, koukám na oblohu a na západě husté mraky zakrývaly to, co všichni chtěli fotit. Přišlo mi to jako komická situace, nějakých 30 lidí stojí na hrázi rybníka, namířené foťáky na stativech, čekají, až se mraky roztrhají, zatímco se slunce blíží nezadržitelně k obzoru. V tu chvíli jela kolem naše paní kuchařka s vnučkou domů do vedlejší vesnice, zastavila a vnučku vyslala směrem k nám. Sledovala jsem ji a přemýšlela, co nám asi poví. Očekávala jsem, že jsme "na soukromém pozemku" nebo něco podobného. Ale ona přiběhla k nám a docela tiše pronesla: "Koukám, že tady uvidíte pěkný houby." Rozesmála jsem se a odpověděla, že to všem říkám už 5 minut, ale že mi nevěří. Pak jsem její tichou větu přetlumočila všem a začali se smát i ostatní.

Nakonec se sluníčko  ukázalo.Chvíli jsme se dohadovali, jestli se to přeci jen trhne nebo ne a když už jsem se chtěla vrátit do tepla, sluníčko opravdu vykouklo. Najednou se ozvaly spouště ze všech stran, já to taky zkusila, ale než jsem si řádně nastavila vše potřebné, sluníčko se už málem zase schovávalo. Ještě jsem si vyfotila ostatní vyčkávající na další podobný zázrak a už opravdu šla do tepla. Zlákala jsem ještě pár dalších lidí, a společně jsme se utěšovali, že i kdyby se to ještě trhlo, stejně bychom to nevyfotili tak dobře jako ti, co tam zůstali, takže to nevadí. Když se později začali trousit ostatní, každý z nich mi osobně sdělil, jak se to krásně trhlo, jen co jsem odešla :o) Ale s těma hezčíma fotkama jsem měla pravdu zase já :o) 

Ovšem teď by mě nejvíc zajímalo, jestli bude letos kvůli sopce opět chladnější červen, nebo pro jistotu celé léto :-D.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  9.42

Diskuze

martina f.

Především o mém Muži, Dcerce, Psu a Kocourovi, ale určitě i o jiných věcech, které mi (ne)udělají radost.
mates
Oblíbenost autora: 9.19

O autorovi

Meteorolog(yně) sdílející domácnost s Mužem, Dcerkou, Psem a Kocourem, tyhle věci budou mít asi největší vliv na to, o čem to tu bude.

Kalendář

<<   červenec 2019

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

západ slunce