letní obloha

Matesovo

TÝDEN.CZ

20. 7. 2019
Rubrika: O dobrých věcech

Filmový festival

Autor: martina f.

12.06.2010 14:52

Už v minulých letech jsem koutkem oka zaregistrovala, že existuje festival filmů, kde hrají postižení herci, Mental Power Prague Film Festival. Bohužel jsem se to vždycky dozvěděla až po vyhlášení vítězů, tedy po skončení. Letos se mi konečně podařilo zaregistrovat jej už v polovině, tedy mezi 2 projekčními večery. Vydala jsem se na ten druhý (pod)večer a musím říct, že jsem si to náramně užila.

Sedíte v kině (sice v divadle, ale promítají se filmy, takže já jsem rozhodně seděla v kině:o), všude kolem vás spousta rozesmátých tváří. Když posloucháte, jak se mezi sebou baví, pochopíte, že se jedná o herce, často se mezi sebou totiž dohadují, jakou mají trému jít na jeviště a "já nic neřeknu, řekneš to ty, jo?!" Když se promítá jejich film, přesně poznáte, kde sedí soubor právě promítaného filmu. Ale to neznamená, že by ostatní nereagovali, smějí se všichni, včetně mě, jen z toho místa je toho slyšet víc, ozvou se vždycky, když se na plátně objeví někdo nový, kdo tam ještě nebyl. 

PMental Power  festivalřiznávám, že po shlédnutí prvního filmu jsem si říkala, že to "vydržím" do přestávky (po prvních 3 filmech) a pak tradá domů. Ale to byl jen ten jeden jediný, příliš dokumentární, všechny ostatní už byly výborné, až jsem si říkala, že bych byla dost nerada v porotě a rozhodovala, který je lepší. Ale když přišel On, bylo jasno. Nejdřív jsem si myslela, že do filmu zlanařili Davida Matáska, a klienti chráněné dílny hrají jen "křoví", ale pak se ukázalo, že ne, že je to také klient, neuvěřitelně výborně hrající! Naprostá nádhera, konečně jsem se nechala taky strhnout k hlučným ovacím, nestačilo mi jen tleskat. Dodal filmu něco úžasného, silného. A jsem moc ráda, že vyhrál nejen tento film, ale i Vojtěch Černý za mužskou hlavní roli. Na stránkách festivalu jsou filmy z minulých ročníků, proto lze předpokládat, že tam budou i z toho letošního. Abyste uvěřili, že nepřeháním, podívejte se na Planetu Divadlo (až tam bude...) a schválně, jestli se mnou a s porotou budete souhlasit :o)

Po každém filmu přišli tvůrci na jeviště, všichni, nejen režisér a hlavní hvězda. Hvězdy tam byli všichni, některé sdílnější, některé méně. Krásné bylo, když tuším po druhém neb třetím filmu nastoupila skupinka sedící přede mnou, mikrofon mezi nimi koloval, ale moc toho na srdci asi neměli:o) Stáli tam, mávali publiku, to jim mávalo nazpátek a tleskalo. A moderátor se pořád snažil je povzbudit, aby něco řekli. Zaznělo potom pár "děkuji" a "děkujeme", ale žádný dlouhý proslov. Líbil se mi komentář moderátora, že je to úžasné, že s námi chtějí sdílet ticho.

Po předposledním filmu (vyhrál cenu za nejlepší scénář) se na jeviště vyhrnula obrovská skupina, ta byla naopak velmi upovídaná, mikrofon šel z ruky do ruky, všichni chtěli něco říct, spousta z nich dvakrát. Když už málem odcházeli, jeden z herců (hrál policajta u výslechu, a ta role mi připomínala Vogona ze Stopařova průvodce: "A jak se vám líbá vaše práce?" "Líbí, ale hlavně to řvaní!" :o) si vzal ještě jednou mikrofon a řekl neuvěřitelnou větu, že děkuje všem ostatním za jejich filmy, protože se mu všechny moc líbily! Už jste byli na festivalu, kde by tvůrce jednoho ze soutěžních filmů pochválil své konkurenty? Ne? Tak tam běžte za rok! Třeba se tam potkáme. A nenechte si ujít autogramiádu, mám několik krásných fotek i s věnováním, nejen od mého největšího favorita, Vojtěcha Černého. :o)Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  9.13

Diskuze

martina f.

Především o mém Muži, Dcerce, Psu a Kocourovi, ale určitě i o jiných věcech, které mi (ne)udělají radost.
mates
Oblíbenost autora: 9.19

O autorovi

Meteorolog(yně) sdílející domácnost s Mužem, Dcerkou, Psem a Kocourem, tyhle věci budou mít asi největší vliv na to, o čem to tu bude.

Kalendář

<<   červenec 2019

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

západ slunce