letní obloha

Matesovo

TÝDEN.CZ

20. 7. 2019
Rubrika: Matesovo

Už zase kvetou

Autor: martina f.

28.04.2011 12:35

Ve škole jsem zažila povinná každoroční kreslení stále stejného motivu, ale zatímco listopadové malůvky (Aurora, Zimní palác) na mě nijak velké následky nenechaly, ty květnové mě děsily už dlouho dopředu. Nakreslit šeřík mi opravdu nešlo. A ono se nic jiného nekreslilo, i kdyby se na obrázek namaloval tank nebo rudoarmějec, musel tam někde (v hlavni, v rukou toho rudoarmějce ... kdekoli) být i šeřík. Dostala jsem se tak daleko, že se mi šeříky přestaly líbit. Naštěstí  jsem je nemusela kreslit ani celých 8 let povinné školní docházky, a tak jsem je postupně zase začala mít ráda, krásně voní, a když ho už nemusím kreslit... I když dneska bych to možná už pojala impresionisticky, a šlo by to líp než tehdy:o)

rozkvetlý šeříkStejně jako jsme šeřík každoročně kreslili, tak se nám doma také každoročně objevovalo téma "teplé jaro 1945". 10. května (kdy bylo údajně osvobozeno naše město) totiž kvetl šeřík jen zcela výjimečně a to až v posledních letech, v době mé povinné školní docházky nikdy. Každý rok jsme pozorovali, jak se květen blíží, a na bezech byly sotva listy, natož náznak květu, desátého už sice květy rašily, ale rozhodně nekvetly a do plného květu jim ještě hodně zbývalo. Z toho pro nás vyplynul jasný závěr - v roce 45 muselo jaro přijít brzy a bylo určitě velmi teplo. Každý rok jsme se na tom s maminkou shodly a hotovo.

Po opuštění domácího krbu a přestěhování do Prahy přišlo opět jaro. Pouhých 100 km od domova jsem ze zbytků sněhu přijížděla do rozkvetlé Prahy, ty rozdíly mě fascinovaly. Najednou byla polovina dubna a koukám, že šeříky ukazují nesměle první květenství, přiznávám, že mě poprvé napadlo, že je to letošní jaro stejně teplé jako v roce 1945 :o))) Bylo jasné, že do 9.5. (pro mladší ročníky - Rudá armáda osvobodila Prahu 9.5., ne 8.5., kdy byl podepsán mír, nevím, jestli se to dnes ještě učí...) rozkvetou i ty poslední květy. Teprve když jsem přijela domů na víkend, zjistila jsem, že tam se šeřík ke kvetení nemá stejně jako každý rok, a konečně mi došlo, co mi mělo dojít dávno. Že jsme krapet severněji než Praha, to bude mít trochu vliv na pozdní kvetení, ale především nadmořská výška dělá své, takže v roce 1945 mohlo být klidně i úplně průměrné počasí.

Když mi to konečně po letech došlo, přemýšlela jsem, jak se to mohlo stát, že jsme si to už dřív nedali dohromady s tím, kdy rostou třešně u nás a kdy o 20-30 km dál směrem na jihovýchod, ale hlavně o několik desítek výškových metrů níž. Pak mi došlo, že my neuvažovali o tom, jak to bylo s šeříky v Praze, ale u nás a proč? No, na Rudém náměstí (u nás, ne v Praze) stál rudoarmějec s holčičkou na rukou a ta držela onen šeřík. Ale toho rudoarmějce mohli odlévat kdekoliv republice, třeba na jižní Moravě, kde byl šeřík možná už i odkvetlý (ale zas tam Rudá armáda přišla dřív než 9.5.), ale nejspíš se umělec odkudkoli nechal inspirovat Prahou. Teď jsem začala přemýšlet, jestli k nám ti rudoarmějci vůbec přijeli, navíc jestli je vůbec někdo vítal a čím - v Sudetech. Ale jsem přesvědčená, že pokud ano, tak šeříkem to nebylo.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  9.36

Diskuze

martina f.

Především o mém Muži, Dcerce, Psu a Kocourovi, ale určitě i o jiných věcech, které mi (ne)udělají radost.
mates
Oblíbenost autora: 9.19

O autorovi

Meteorolog(yně) sdílející domácnost s Mužem, Dcerkou, Psem a Kocourem, tyhle věci budou mít asi největší vliv na to, o čem to tu bude.

Kalendář

<<   červenec 2019

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

západ slunce